Benefity, kafeteria
Pakiet składający się z grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowotnego dostępny dla pracownika poprzez umowę ubezpieczenia zwartą przez pracodawcę dla swojej załogi oraz pracowniczy program emerytalny (PPE) jest jednym z najbardziej pożądanych przez nich benefitów.
Każdy chce mieć dostęp do prywatnej opieki medycznej.
Wysokie sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniu na życie stanowią zabezpieczenie sytuacji kryzysowych dla pracownika lub członków jego rodziny.
Dodatkowe środki zgromadzone na poczet przyszłych świadczeń emerytalnych.
grupowe ubezpieczenie na życie
|
grupowe ubezpieczenie medyczne
|
pracownicze programy emerytalne (PPE)
|
Najtańsza ochrona życia i zdrowia? Grupowa.
Grupowe ubezpieczenie jak wskazuje na to sama nazwa skierowane jest do grup – formalnych lub nieformalnych. Z pewnością grupą formalną są pracownicy zakładu pracy, w którym obowiązuje umowa grupowego ubezpieczenia.
Stroną umowy ubezpieczenia w zakładzie pracy jest zawsze pracodawca. Pracownicy, którzy chcą być objęci ochroną ubezpieczeniową przystępują do polisy poprzez złożenie i podpisanie tzw. deklaracji uczestnictwa (tym samym nie są stroną umowy ubezpieczenia). W zakładzie pracy obowiązuje jedna polisa ubezpieczenia, a każdy z pracowników otrzymuje od Zakładu Ubezpieczeń, tzw. świadectwo/certyfikat uczestnictwa.
Grupowe ubezpieczenie stanowi atrakcyjną formę ubezpieczeniową, gdyż zapewnia szeroki zakres ochrony i proste formalności związane z zawarciem umowy, a także relatywnie niski koszt za udzielaną ochronę ubezpieczeniową (składka miesięczna). Obniżenie wysokości składki miesięcznej w tym rodzaju ubezpieczenia jest możliwe poprzez rozproszenie ryzyka na większą liczbę osób, a także redukcję kosztów związanych z zawarciem i obsługą polisy, gdyż jest to jedna umowa ubezpieczenia. Dodatkowym atutem występującym jedynie w grupowej formie ubezpieczenia jest możliwość przystąpienia do ubezpieczenia bez konieczności wykonywania badań medycznych przez jej uczestników, inaczej niż w ubezpieczeniach indywidualnych.
Występują trzy formy finansowania składki ubezpieczeniowej:
grupowe ubezpieczenie w całości opłacane (sponsorowane) przez pracodawcę dla pracownika może być jednym z ważnych elementów polityki kadrowej; dodatkowo pracodawca finansujący składkę ma prawo zaliczyć ją w koszty uzyskania przychodu oraz, w niektórych przypadkach, może zostać zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej
często spotykany jest model opłacania składki przez pracodawcę i pracownika w określonych częściach (współfinansowanie); uzależnienie wysokości składki finansowanej przez pracodawcę, na przykład od stażu pracy lub zajmowanego stanowiska przez pracownika, może być dla pracodawcy pomocnym narzędziem w kształtowaniu polityki kadrowej i budowania relacji z pracownikami
często spotykanym modelem jest opłacanie składki miesięcznej w całości przez pracowników, którzy bardzo chętnie samodzielnie opłacają składkę w grupowym ubezpieczeniu, gdyż jest to nadal najtańsza i bardzo szeroka forma ubezpieczenia dostępna na rynku ubezpieczeń